Tack vare en otrolig insats vinner Pogacar Milano-Sanremo. I Katalonien visar hans stora antagonist Jonas Vingegaard fin form och vinner dubbla etapper och totalsegern. Sen är Remco Evenepoel arg, Mathieu van der Poel ser mänsklig ut, Wout van Aert är kanske tillbaka och Lorena Wiebes är urstark.
Visst, det har gått någon vecka sedan Lotte Kopecky och Tadej Pogacar vann på via Roma i Sanremo. Men det är klart vi snackar om vad som hände när säsongens första monument kördes.
Vi har suttit i kommentatorsbåset hela veckan och kommenterat Katalonien Runt där Jonas Vingegaard tog både etappsegrar och totalsegern. En fin vecka med rolig bansträckning, magiska bilder(!) och härlig racing.
Fullt fokus på Flandern Runt som körs till helgen. Mathieu van der Poel som vi förväntar oss kommer vara en av de stora antagonisterna har varit aktiv under E3 och Gent-Wevelgem. Likaså Wout van Aert, är belgaren tillbaka på riktigt?
Magnus Äppelryd är gäst i veckans avsnitt som är podden 220:e ordinarie avsnitt. Otroligt!
Lyssna på avsnitt 220 av Cykelwebbenpodden om Milano-Sanremo, Katalonien Runt och Gent-Wevelgem
Slipp skyhöga avgifter för mobilsurf med Saily

Reser du utanför Europas gränser vet du att det alltid är knepigt när det kommer till mobilsurf. Betala dyra pengar för roaming, köpa lokalt simkort eller satsa på att bara koppla upp sig mot hotellet wifi?
Med Saily eSim slipper du dessa problem. Ladda ned Saily-appen i din appbutik, välj landet du ska till, bestäm hur mycket surf du kommer behöva, och sen pröjsa. Inget mer. Enkelt va?
Saily kopplar upp sig på lokala nätet mot lokala master och du kan surfa precis som hemma. Supersmidigt, inga dolda avgifter, inga abonnemang eller bindningstider.
Med koden cykelwebben får ni 15 % rabatt på första köpet hos Saily. Värt att nämna är att det är samma gäng som ligger bakom NordVPN så det är smidigt och säkert. Signa upp här eller med koden.
Borås Cykelfabrik och K-components
Hos våra vänner på Borås Cykelfabrik utanför Borås rullar det på och deras tillbehörsmärke K-Components har massor av spännande saker på gång. Spana in vad Gustav, Andreas och resten av gänget har jobbat på under vintern.
Bli Patron, få tillgång till våra exklusiva bonusavsnitt och stötta podden.
Om du vill lyssna på våra bonusavsnitt och samtidigt stötta det vi gör så ska du bli Patron. Vi Patreon (så heter sidan) kan du registrera dig och bli patron (en som stöttar podden). Alla betalande patrons får tillgång till våra bonusavsnitt (finns massor i arkivet). Genom ert stöd kan vi fortsätta göra det vi älskar, följa cykelsporten!
Den ena halvan av Cykelwebbenpodden. En löpande och cyklande småbarnspappa som älskar indisk mat & falafel

