UAE stökar på Vueltan, Calle 116 är med i studion och Renewi Tour är en ny favorittävling. Avsnitt 205 har allt som behövs.
Vi spelade in avsnittet i söndags och igår blev det officiellt att Juan Ayuso lämnar UAE efter säsongen, den unga och lovande spanjoren som vunnit en av de inledande etapperna på årets Vuelta Espana i stor stil. Som tur är hann vi med en del snack om UAE där hela havet verkar storma. Ben Turner, Kwiatkowski, Traen, Philipsen och GC-Pidcock. Mycket att snacka om kring Vueltan.
Vårt senaste kommentatorsuppdrag var Renewi Tour som blev en riktigt häftig historia som Arnaud De Lie vann efter att ha vunnit den sista etappen och därmed tagit bonussekunder som behövdes för att vinna hela tävlingen för Mathieu van der Poel.
Vi gläds åt att Jenny Rissveds fortsätter att leverera med två nya världscupsegrar på kontot. Och på tal om svensk cykel pratar vi om landslaget som kört anrika Tour de l’Avenir.
I prylsvepet blir det tyvärr(!?) bara snack om gravel-skor från Shimano.
Och just det, Calle Åhnberg är gäst. För tredje gången.
Lyssna på avsnitt 205 om Vuelta Espana, Renewi Tour och nya skor från Shimano.
Ayuso out.
Paul Seixas, frankrikes nya superstjärna
Ny Gravelsko från Shimano
Bli Patron, få tillgång till våra exklusiva bonusavsnitt och stötta podden.
Om du vill lyssna på våra bonusavsnitt och samtidigt stötta det vi gör så ska du bli Patron. Vi Patreon (så heter sidan) kan du registrera dig och bli patron (en som stöttar podden). Alla betalande patrons får tillgång till våra bonusavsnitt (finns massor i arkivet). Genom ert stöd kan vi fortsätta göra det vi älskar, följa cykelsporten!
Den ena halvan av Cykelwebbenpodden. En löpande och cyklande småbarnspappa som älskar indisk mat & falafel

